L A N D S E E R

Home
Plemeno
Naši psi
Štěňata
Výstavy
Práce ve vodě
Výcvik
Fotogalerie
In Memoriam
Links
Kontakt
Kniha návštěv

Práce ve vodě
(převzato z časopisu "Svět psů" č. 8/2001)

Novofundlanďáci a landseer jsou pro tuto činnost přímo stvořeni

Řada novofundlandských psů a landseerů má vrozenou zálibu ve vodě a tato vlastnost se samozřejmě neobjevila jen tak zčistajasna. Historie obou těchto plemen je neoddělitelně spjata s mokrým živlem. Předpokládá se, že novofundlandští psi a landseeři vznikli spojením indiánských psů se psy evropských rybářů.

Jejich vznik souvisí s individuálními potřebami obyvatel pobřeží ostrovů Labradoru, St. John's a Nového Foundlandu. Tamní obyvatelé žili téměř výhradně z lovu ryb a naléhavě potřebovali pomocníky. Tento účel splňovali psi vhodní pro práci ve vodě.

Počátky chovu

Když se na počátku šestnáctého století začal rozvíjet čilý námořní obchod s Evropou, spojili se psi evropských rybářů se psy obyvatel Nového Foundlandu. Během let vznikly dva rozdílné typy psů: menší pes svatého Jana (který byl pravděpodobně základem chovu labradorských retrívrů) a velký pes svatého Jana (z něhož se vyvinula plemena novofundlandský pes a landseer).

Mezi rybáři a posádkami lodí byli mimořádně oblíbeni psi odpovídající svým typem novofundlandskému psovi. Údajně zachraňovali námořníky v nouzi před utopením a hlídali rybářské sítě. K úlohám těchto silných psů a výborných plavců patřilo aportování předmětů spadlých do vody, lovení lan a tažení malých člunů. Během chladných zimních měsíců pomáhali tito výkonní psi dopravovat dřevo z lesních oblastí do vesnic na pobřeží.

"Medvídci" si podrobují Evropu

První psi, kteří se dostali v 18. stolení z Nového Foundlandu do Anglie, byli převážně černobíle skvrnití a z fenotypického hlediska velmi nejednotní. Podle soudobých zpráv existovali jedinci s drsnou srstí, vlnitou a dlouhou srstí; někteří nesli ocas zatočený do kroužku, jiní měli ocas vzpřímený.

Podle všeho šlo u těchto prvních importů o landseery a ne o novofundlandské psy. Teprve později byli importováni také menší černí psi, kteří patrně pocházeli z jihu Nového Foundlandu. U těch šlo pravděpodobně o předky černých a hnědých novofundlandských psů.

Angličané byli šarmem těchto černých psů podobných medvědům okouzleni. Během velice krátké doby předběhl novofundlandský pes co do obliby svého většího a dvoubarevného konkurenta a anglická kynologická scéna se soustředila na novofundlanďana.

Rozený vodní záchranář

Kombinace vášně pro vodu a radosti z aportování přinesla novofundlanďanovi nejlepší předpoklady k tomu, aby se vydal na dráhu vodního záchranáře. Zprávy a historky kolující po světě a vztahující se k těmto čtyřnohým záchranářům by vydaly na celé knihy: dokonce i korunované hlavy jako Napoleon Bonaparte vděčí údajně za svůj život čtyřnohému vodnímu záchranářovi. Napoleon Bonaparte byl údajně zachráněn legendárním Boatswainem, novofundlandským psem.

Francouzská pobřežní stráž se specializovala na chov lehkých a obratných novofundlanďanů a schopnosti těchto psů, kteří vášnivě milují vodu, chválily i takové osobnosti jako George Washington, Robert Kennedy, královna Viktorie a král Edvard VII.

I přes silné zastoupení novofundlandských psů si landseeři získali vlastní okruh milovníků: německá císařská rodina si vysoce cenila těchto černobílých obrů a chovala několik exemplářů těchto psů. Řada vysoce postavených osobností se nechala portrétovat společně se svými landseery. Landseři byli nejoblíbenějším motivem malíře sira Edvina Landseera, a proto se stal také člověkem, který uvedenému plemeni dal vlastní jméno.

Vhodné zaměstnání

Práce ve vodě je vynikající možností, jak novofundlandskému psovi nebo landseerovi nabídnout vhodnou a jeho schopnostem odpovídající činnost. Trénink by měl probíhat pokud možno pod odborným vedením.